Matura z Biologii – poziom podstawowy – najczęstsze błędy

Istnieje kilka podstawowych błędów maturalnych, które maturzyści na egzaminie maturalnym z biologii wciąż popełniają. Wynikają one przede wszystkim z kilku powodów.

Pierwszym z nich jest niezrozumienie pytania. Nasuwa się tutaj odwieczny problem z umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Wynikać to może z pośpiechu, zdenerwowania lub po prostu z małym obyciem z arkuszami maturalnymi.

Drugim powodem jest nieumiejętność czytania różnego rodzaju wykresów i schematów. Maturzyści nie potrafią wyciągnąć z nich istotnych dla danego zadania informacji lub po prostu nie umieją pracować z takimi zadaniami.

Kolejnym problemem jest umiejętność planowania doświadczeń i eksperymentów. Powodem tychże błędów jest przede wszystkim mała ilość robionych doświadczeń w lekcjach, które skupiają się przede wszystkim na teorii, natomiast praktycznie maturzyści są nieprzygotowani do robienia takich doświadczeń.

Kolejną trudnością jest rozwiązywanie zadań wymagających udzielnia dłuższej wypowiedzi pisemnej z użyciem argumentacji i uzasadnienia własnej odpowiedzi.

 

Źródło: cke.edu.pl
J. Jankowska

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

11 − eleven =